• تماس: 33251092-413
  • ایمیل: info@emabms.com

همکاران و شرکای تجاری بین المللی HDL

به منظور افزایش و تکمیل راهکار های هوشمند سازی، گاها لازم است تا با سایر تولید کنندگان در زمینه های مختلف ارتباطاتی برقرار شود.این امر نه تنها برای اشتراک گذاری اختراعات و ابداعات شرکت HDL باسایر برند ها صورت می پذیرد بلکه به منظور کسب اطمینان از هماهنگی محصولات این شرکت با راهکار های برند های مطرح دنیا رخ می دهد. به عنوان یکی از مزایای بزرگ شرکت HDL می توان به تعدد همکاران و شرکت های معتبری اشاره کرد که به صورت همزمان با HDL در راستای گسترش راه کار های هوشمند سازی و بهبود سامانه جامع مدیریت انرژی کمک می نمایند.به منظور بهبود راهکار های هوشمند سازی ساختمان در حال حاضر HDL با بیش از 20 شرکت معتبر بین المللی دیگر مشغول به همکاری می باشدکه برخی از همکاران HDL در جهان در ادامه بحث معرفی شده اند.


  OPC

OPC استانداری است جهت انتقال داده ها به صورت امن و مطمئن در صنایع اتوماسیون و به عنوان میزبانی برای صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد دارای پلت فرمی مستقل می باشد که از درز اطلاعات بین چند سیستم جلوگیری می نماید. استاندارد OPC مجموعه ای از ویژگی های خاص است که توسط شرکت ، کابران و مهندسین نرم افزار ارتقا یافته است. این ویژگی های خاص نحوه ارتباط میان کاربران و سرور مرکزی و نیز بین سرور ها را شامل دسترسی لحظه ای به داده ها، مانیتورینگ هشدار ها و اتفاقات و دسترسی به تاریخچه داده ها را فراهم می سازد.


Iridium

شرکت ایریدیوم به عنوان یکی از همکارن HDL در کشور روسیه قرار دارد و محصولات این شرکت در زمینه نرم افزار های کنترل و مانیتور سیستم هوشمند ساختمان، سامانه های مدیریت جامع انرژی و IOT میباشد. محصولات این شرکت به سه دسته اصلی تقسیم می شود:
1- Iridium Pro: نرم افزاری های جهت نصب بر روی انواع کامپیوتر، موبایل و تبلت جهت کنترل سیستم هوشمند و IOT
2- Iridium Server: این محصول با امکان ایجاد سرور مرکزی جهت مدیریت تمام حوزه های هوشمند سازی ساختمان و با پشتیبانی از محصولات شرکت ها و استاندارد های مختلف در نظر گرفته شده است
3- Iridium Lite: ابزاری جهت کنترل شبکه های هوشمند و اجزای آن و همچنین سیستم های اتوماسیون و IOT می باشد.


Throne

Throne به عنوان یکی از همکاران روسی HDL در زمینه تولید و ارائه نرم افزار های هوشمند کنترلی مشغول به فعالیت می باشد. نرم افزار های کنترلی این شرکت قابلیت کنترل سیستم های روشنایی، تهویه، ایمنی و امنیتی را دارا می باشد. نرم افزار Throne با امکان ایجاد دیدی سه بعدی از ساختمان به کنترل سیستم های هوشمند کمک می نماید. آنچه این شرکت به عنوان اصلی ترین محصول خود ارائه کرده است نرم افزاری سه بعدی است که نمایی همه جانبه از ساختمان و امکانات آن به نمایش می گذارد. توانایی این شرکت در مدیریت و کنترل محصولات متنوع از برند های گوناگون می باشد
نرم افزار های این شرکت با تمامی محصولات شرکت HDL سازگاری داشته و قابلیت نصب بر روی سخت افزار های IOS و Android را دارا می باشد.

شرکت RTI

شرکت RTI در سال 1992 در ایالت مینسوتا آمریکا آغاز به فعالیت نمود و محصولات و خدمات متنوعی در عرصه هوشمند سازی ساختمان به منظور ارائه به مشتریان تولید نموده است. این شرکت محصولاتی درزمینه های مختلف هوشمند سازی شامل روشنایی، سیستم HVAC ، سیستم های صوتی و تصویری ، امنیتی و … را ارئه می نماید و به عنوان یکی از همکاران HDL قدرت ارتباط با محصولات HDL را نیز بوجود آورده است.
ترکیب سیستم های هوشمند در شرکت HDL و RTI منجر به بهبود شرایط عملکرد دو سیستم و تقویت توانایی های هر می شود. 

 شرکت Energy Cloud


شرکت EnergyCloud به عنوان یکی از شرکت های پرتقالی همکار HDL به صورت متمرکز در زمینه محاسبه مصرف انرژی در سطوح مختلف فعالیت می نماید. مهمترین محصول این شرکت در مقایسه با شرکت های همکار در زمینه مشابه ارائه سرور Cloud بین المللی است که قدرت مدیریت کلان سیستم های هوشمند را فراهم می سازد. این شرکت با ارتباط با شرکت های مختلف تلاش بر گسترش بازار خود دارد. در حال حاضر این شرکت با ادغام محصولات شرکت خود با شرکت های دیگر نظیر HDL گستره عملیاتی خود را افزایش داده است.
در حال حاضر محصولات شرکت Energy Cloud با پروتکل های Modbus، KNX و HDL-Buspro دارای عملکرد مطلوب می باشد و می تواند علاوه بر مدیریت انرژی کنترل و مانیتور اجزای سیستم هوشمند در سیستم های اتوماسیون ساختمان و مدیریت ساختمان را در سامانه تحت Cloud خودبرای مشتریان فراهم سازد.

شرکت Demopad

شرکت Demopad انگلستان به عنوان یک شرکت نرم افزاری محصولات خود را به عنوان نرم افزار های کاربری در زمینه سیستم های هوشمند ساختمان ارائه می نماید. همکاری این شرکت با HDL منجر به ارائه محصولات جدید نرم افزاری شده است که به کاربر قدرت انتخاب بالایی در کنترل ساختمان هوشمند می دهد. یکی از بزرگترین مزیت های نرم افزار های این شرکت قابلیت خود برنامه ریزی توسط کاربر نهایی به صورت تصویری می باشد. این نرم افزار به مالک نهایی ساختمان این اجازه را می دهد که به سادگی بر اساس نیاز و نظر خودطراحی نرم افزار سیستم هوشمند خود را انجام دهد و هر زمان نیاز داشت بتواند بدون نیاز به تکنسین و تیم فنی ویژه تغییرات را اعمال نماید.
در حال حاضر نرم افزار های این شرکت جهت سیستم عامل های Android و IOS قابل ارائه می باشد و با محصولات HDL کاملا سازگاری دارد.

CasaTunes


شرکت Casatunes به عنوان یکی دیگر از شرکای تجاری آمریکایی HDL به صورت حرفه ای و تخصصی در زمینه سیستم های صوتی مشغول به فعالیت می باشد. تولید سیستم های صوتی وایر و وایر لس چند ناحیه ای جهت توزیع صوت در نقاط مختلف ساختمان از منابع مختلف شامل iTunes ، DVD یا VCD، رادیوی اینترنتی و … با قابلیت مدیریت مجزای هر ناحیه از توانایی های این شرکت می باشد. ترکیب سیستم های هوشمند HDL با Casatunes به مشتریان دو شرکت این اجازه را می دهد که همزمان ترکیبی از سیستم هوشمند ساختمان و سیستم های صوتی حرفه ای را در اختیار داشته باشند.

BACnet

BACnet استانداردی امریکایی، اروپایی و مورد قبول بیش از 30 کشور مستقل در سراسر دنیا در زمینه کنترل سیستم های هوشمند ساختمان و کنترل شبکه می باشد که توسط انجمن مهندسان تاسیسات آمریکا (ASHRAE) بروزرسانی و نگهداشت می شود.
این استاندارد بیشتر در زمینه سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) مورد استقبال و استفاده مهندسین قرار می گیرد. با توجه به ارائه راهکار های BMS در سبد کالای محصولات HDL ، شرکت HDL نیز خود را ملزم به ارائه محصولاتی تحت پروتکل و استاندارد BACnet نموده است. از این رو نگرانی عدم تطابق محصولات با این پروتکل به صورت کامل مرتفع شده است و مهندسین می توانند بدون هر گونه دلنگرانی از محصولات HDL در پروژه های خود که از BACnet به عنوان پروتکل BMS استفاده شده است بهره مند شوند.


 Cool Automation


شرکت Cool Automation انگلستان به عنوان یکی از شرکت های فعال در زمینه سیستم های کنترلی تاسیسات تهویه مطبوع به عنوان یکی از شرکای تجاری HDL شناخته می شود. محصولات این شرکت به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت کنترل انواع مختلف سیستم های تهویه را دارا می باشد. از این رو همکاری دو شرکت در حوزه کنترل سیستم های تهویه(HVAC) منجر به ارتقاء سطح کیفی راهکار های هر دو شرکت در این زمینه شده است. در حال حاضر محصولات HDL با محصولات سری CoolMaster شرکت Cool Automation کاملا انطباق دارد.Hoteza

در هر پروژه هتلی یکی از دغدغه های همیشگی مدیران هتل نرم افزار های مدیریت جامع هتلداری است که بتواند نیاز های مشتریان هتل را مدیریت و مدیران هتل را در برآورده سازی آن ها یاری نماید. شرکت HOTEZA به عنوان یک شرکت فنلاندی در زمینه نرم افزار های هتل های بخش سیستم هوشمند اتاق های هتل را با محصولات HDL تکمیل نموده است. در حال حاضر کنترلر های RCU در محصولات HDL قابلیت اتصال به نرم افزار های شرکت Hoteza را داشته به مهمانان هتل امکان کنترل اجزای اتاق هوشمند را بر روی نرم افزار های موبایل می دهد.


Cenium

شرکت Cenium مانند شرکت Hoteza یکی از شرکت های فعال در زمینه نرم افزار های مدیریت هتلداری است که در بسیاری از هتل های مطرح دنیا از آن استفاده می نمایند. محصولات این شرکت توسط نرم افزار Microsoft Dynamics به صورت کامل انطباق یافته و بهینه شده است. نرم افزار HDL IHMS که یکی از نرم افزار های مدیریت هتل در راهکار های ارائه شده توسط شرکت HDL برای فضاهای هتلی می باشد با سیستم مدیریت هتل Cenium سازگار بوده و می تواند توسط “WebService Protocol” با این سیستم ارتباط برقرار نموده و تبادل اطلاعات نماید.


 Daikin

صنایع Daikin به عنوان یک شرکت چند ملیتی ژاپنی در زمینه تولید محصولات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع مشغول به فعالیت می باشد. دفتر مرکزی این شرکت در شهر Osaka ژاپن و سایر دفاتر آن در چین، استرالیا، هند، آسیای جنوب شرقی، اروپا، آمریکای جنوبی و شمالی قرار دارد.محصولات این شرکت در رسته VRV و سیستم های مستقل نظیر کولر های گازی و فن کویل ها در بین مشتریان سیستم های تهویه شناخته شده است.
با توجه به نیاز کنترل سیستم های تهویه در فضای ساختمان های هوشمند ارتباط با سیستم های تهویه و کنترل آن امری اجتناب ناپذیر است. از این رو شرکت HDL نیز با همکاری دفتر Daikin در شهر شانگهای ارتباط میان محصولات HDL و Daikin را وجود آورده است.


Hitachi

شرکت HITACHI به عنوان یک شرکت چند ملیتی ژاپنی در زمینه های مختلف نظیر سیستم های مخابراتی، زیر ساخت های شهری، قطعات الکترونیکی سیستم های مالی، سیستم های قدرت، سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی و … محصولاتی را تولید می نماید.
این شرکت در زمینه سیستم های تهویه ساختمان محصولاتی را تولید می نماید که با بهره گیری از آن ها در ساختمان ها هوشمند نیاز به کنترل توسط سیستم های هوشمند و مدیریت ساختمان پدیدار می شود. از این رو شرکت HDL با همکاری شرکتHITACHI توانایی کنترل مستقیم محصولات HITACHI در زمینه HVAC را بر اساس درگاه ارتباطی شرکت HITACH که از پروتکل ارتباطی RS-485 تبعیت می نماید میسر ساخته است.


Midea

شرکت Midea در سال 1968 در زمینه تولید محصولات و لوازم خانگی تاسیس شد. این شرکت محصولات متنوعی شامل یخچال ها، ماشین های لباسشویی، جاروبرقی، تجهیزات پخت و پز و سیستم های تهویه مطبوع تولید می نماید.
در حال حاضر این شرکت به عنوان برند رتبه یک چین در زمینه محصولاتی نظیر سیستم های تهویه، کتری ها و تجهیزات پخت و پز می باشد و سالانه بیش از 40 جایزه در زمینه طراحی را به خود اختصاص میدهد.
محصولات تهویه مطبوع شرکت Midea توسط کنترلر های HDL و همچنین از طریق پروتکل ارتباطی اختصاصی محصولات Midea قابل کنترل می باشد . همچنین شرکت HDL با همکاری شرکت Midea با رویکرد تولید محصولات منطبق بر اینترنت اشیاء (IOT) اقدام به تولید برخی محصولات به صورت آزمایشی نموده است که از جمله آن می توان به گاز های رومیزی برقی اشاره نمود.

 Nuvo

مدیریت صوت از منابع مختلف صوتی و پخش صوتی مناسب و شفاف متناسب با نیاز هر فضا ویژگی ای است که همواره توسط شرکت NuVo مد نظر بوده است . آنچه در محصولات و خدمات NuVo به عنوان یک شرکت آمریکایی همیشه مد نظر بوده است ارائه راهکار های مدیرت صوت فراتر از ارائه صوت در نقاط مختلف ساختمان به صورت ساده می باشد. Nuvo سیستمی را ارائه نموده است که می تواند به کاربران اجازه پخش صوت از منابع مختلف نظیر اینترنت، بلوتوث،رادیو، هارد یا فلش، CD یا DVD را در نواحی مختلف به صورت همزمان می دهد.
شرکت HDL در کنار استفاده از سیستم هوشمند ساختمان و در خانه های هوشمند به شما امکان استفاده از آمپلی فایر های NuVO را بر اساس پروتکل ‘Grand Concerto and Essentia G serial control protocol Date 4/15/2008 Revision 0.7’ خواهد داد.

 Opera

خدمات تحت Cloud شرکت Opera جهت عملیات مدیریت هتل یکی از محصولات پرفروش دنیا در زمینه هتلداری و مدیریت هتل می باشد. محصول Opera به گونه ای طراحی شده است که امکان کنترل و مانیتور وضعیت یک فروشگاه ساده در هتل را تا مدیریت هتل های زنجیره ای در یک نرم افزار ارائه می نماید. رابط های استاندارد و تایید شده Opera به این شرکت اجازه می دهد با سیستم مختلف شرکت های دست اند کارد هتل ارتباط برقرار نماید. شرکت HDL نیز توسط پروتکل TCP با محصول Opera ارتباط برقرار نموده و امکان کنترل سیستم HDL توسط نرم افزار Opera را بوجود آورده است.


QMotion

استفاده از پرده ها و سایه بان های برقی پنجره در راستای کاهش مصرف انرژی و مدیریت بهینه آن و بهره مندی از حد اکثر روشنایی روز به عنوان یکی از اهداف شرکت Qmotion آمریکا بوده که منجر به تولید محولات متنوع در این زمینه شده است. همراستا کردن این محصولات با سیستم های مدیریت ساختمان و خانه هوشمند باعث شده است مسئولین این شرکت همگام با برند های هوشمند سازی دنیا به فکر ادغام این محصولات با سایر محصولات خانه هوشمند شوند. بدین دلیل بوده است که این شرکت در حال حاضر با شرکت های مختلف در این زمینه همکاری می نماید که یکی از این آن ها شرکت HDL می باشد. بررسی روند های ارتباط محصولات HDL با محصولات Qmotion هم اکنون در حال بررسی و بهبود می باشد

 Savant

یکی دیگر از شرکت های فعال در زمینه هوشمند سازی ساختمان ها با ارائه راهکار های جذاب شرکت Savant می باشد که برای کاربران خانگی همراه با آسایش و رفاه حس لذت از به کار گیری تکنولوژی را نیز فراهم می سازد. این شرکت در سال 2005 بر پایه تولید محصولات ویژه هوشمند سازی پایه گذاری و تاسیس شد.
در حال حاضر امکان استفاده از برخی محصولات این شرکت در سیستم های هوشمند HDL تحت پروتکل Buspro وجود دارد

 Somfy

شرکت Somfy به عنوان یکی از کارخانه های سردمدار هوشمند سازی و تولید سایه بان های هوشمند در سال 1960 در فرانسه بنا نهاده شد. در حال حاضر این شرکت در بیش از 53 کشور دنیا دارای دفتر نمایندگی داشته و محصولاتش در بیش از 100 کشور بفروش می رسد. شرکت سامفی با ثبت 450 اختراع فعال و به کار گیری آن در محصولات خود اطمینان، آسایش، امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی را برای مشتریان خود به ارمغان آورده است.
شرکت HDL نیز به منظور بهره گیری از چنین محصولاتی اقدام به تولید کنترلر هایی کرده است که امکان کنترل تمامی محصولات Somfy را برای مشتریان خود فراهم نموده است


Sonos

شرکت Sonos در سال 2002در آمریکا تاسیس شد و در زمینه تولید اسپیکر های تحت شبکه به صورت سیمی و بیسیم فعالیت مینماید. این شرکت با محصولات خود شبکه ای بیسیم یا باسیم بین اسپیکر ها برقرار می کند که امکان پخش صوت را به صورت دیجیتال بر روی اسپیکر های Sonos مهیا می سازد.
شرکت HDL با همکاری شرکت CasaTunes و درگاه ارتباطی Sonos به مشتریان خود امکان استفاده از اسپیکر های Sonos را می دهد


 SpeakerCraft

شرکت SpeakerCraft تولید کننده سیستم های صوتی و تصویری و سینمای خانگی در کالیفرنیای آمریکا واقع شده است. محصولات این شرکت به شما اجازه کنترل صوت و تصویر در نواحی مختلف ساختمان از طریق کلید هاف ریموت ها و صفحه های لمسی خواهد داد. شرکت HDL نیز به شما این امکان را می دهد که با آسودگی خاطر از محصولات شرکت SpeakerCraft استفاده نمایید و بتوانید این محصولات را از طریق سیستم هوشمند خانه خود کنترل نمایید

 ZigBee

Zigbee شبکه ای با حد اقل مصرف انرژی و هزینه است که به صورت مش ارتباط بین نقاط مختلف شبکه در آن فراهم شده است. ویژگی های شبکه Zigbee باعث شده است که بتوان از محصولاتی در این شبکه استفاده نمود که تامین برق آن توسط باتری نیز قابل انجام می باشد و برای مدت زمان طولانی توسط باتری عملکرد مطلوب دارند. پردازنده های Zigbee از تلفیق سیستم های رادیویی و میکرو کنترلر ها ایجاد شده است که متناسب با نیاز دارای حافظه هایی خاص بین 60 الی 256 کیلو بایت می باشد. این پروتکل بر اساس استاندارد IEEE 802.15.4 طراحی شده است و به صورت بسیار گسترده در دنیا در حال استفاده می باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر شرکت HDL به کنسرسیوم Zigbee پیوسته است تمامی محصولاتی که از این پروتکل پشتیبانی می کند قابل کنترل از طریق HDL می باشد

پیش از سرمایه گذاری در هر زمینه ای تحقیق در خصوص نحوه ورود به آن بازار مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت می بایست شرکت ها و محصولاتی را از بین محصولات موجود در بازار انتخاب کرد. در ادامه مزیت هاب برند HDL به عنوان یک شریک تجاری مطرح می شود

مزیت‌های کلی و بین المللی HDL


شرکت HDL با بیش از سی سال سابقه در زمینه هوشمند سازی ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی و بیش از 80 دفتر نمایندگی در دنیا مشغول به فعالیت است. با توجه به گسترش بازار HDL در دنیا و طیف وسیع نمایندگان در نقاط مختلف دنیا HDL را ملزم به تولید محصولات متنوع و طبق استاندارد های بین المللی نموده که در تمام قاره های ، آسیا، اروپاف اقیانوسیه و آمریکا در حال استفاده و بهره برداری می باشد.

تولید محصولات تحت دو پروتکل جهانی :
برند HDL را شاید بتوان به عنوان معدود برند های موجود در سطح سیستم های هوشمند ساختمان شناخت که محصولات خود را تحت دو پروتکل رسمی، رایج و پر کاربرد جهانی به بازار عرضه می نماید. این پروتکلها عبارتند از :


 پروتکل HDL-BUS PRO( به صورت wire و wireless)
پروتکل HDL-BUS PRO که از زیر شاخه های استاندارد RS-485 می باشد به عنوان اولین پروتکل در شرکت HDL طراحی و تولید گردید . این پروتکل بصورت بسیار ساده با انعطاف پذیری بالا و الگو گرفته شده از پروتکلهای اتوماسیون صنعتی طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی و ایجاد بستر های رادیویی و بر اساس استاندارد های بین المللی نظیر IEEE 805.15.4 شرکت HDL این پروتکل را گسترش داد و محصولات خود را علاوه بر شبکه سیمی در شبکه بی سیم نیز تولید نمود.

 پروتکل HDL-KNX

با ورود HDL به بازار اروپا و گسترش تعداد دفاتر نمایندگی اروپا و الزامات کشور های اروپای غربی به استفاده اجباری از پروتکل و استاندارد KNX شرکت HDL نیز علاوه بر پیوستن به کنسرسیوم KNX محصولات خود را تحت این پروتکل در طیف وسیعی تولید نمود . در این راه شرکت علاوه بر دریافت مجوز های لازم از کنسرسیوم KNX موفق به دریافت استاندارد های CE و TUV نیز شد. رشد HDL در این زمینه با سرعت بالایی صورت گرفته است به گونه ای که هم اکنون برای برخی شرکت های اروپایی اقدام به تولید قطعات KNX با برندهای اروپایی کرده است.


 تولید سفارشی کالا متناسب با بازار داخلی
با توجه به وجود دفتر مرکزی این برند در ایران ، این امکان وجود دارد که با پیشرفت همکاری های دو مجموعه در صورت نیاز به ایجاد محصولی ویژه بازار ایران، این مورد بررسی شده و جهت تولید در دستور کار کارخانه قرار گیرد. این امر سبب انعطاف پذیری بیشتر در بازار و نهایتا افزایش قدرت رقابت با سایرین خواهد شد

 قابلیت اتصال به سایر تجهیزات هوشمند واجزای شبکه BMS
یکی از بزرگترین ویژگی های HDL با توجه به تولیدات متنوع آن ارتباط با سایر برند های هوشمند سازی و تاسیسات و تجهیزات ساختمان می باشد که HDL را قادر به تعامل با تمامی شرکت های تولید کننده تجهیزات و تاسیسات ساختمانی نموده است . در واقع HDL جزء معدود شرکت هایی است که تجهیزاتی تحت نام فنی Gateway را جهت برقراری ارتباط بین تجهیزات سیستم های هوشمند تحت پروتکلهای تولیدی خود با سایر تجهیزات با پروتکلهای دیگر همچون Lon ، Bacnet ، Mod-Bus ، DMX و DALI و حتی بین سایر پروتکلهای هوشمند همچون KNX را تولید می نماید در نتیجه براحتی میتوان نسبت به گسترش پهنه عملیات کنترل تجهیزات گوناگون با برند HDL اقدام نمود. این بدان معناست که کارفرما میتواند برای مثال سیستم هوشمند روشنایی خود را با پروتکل BUS PRO ، سیستم سرمایش/گرمایش خود را با تجهیزات Bacnet و … کنترل نماید که این قابلیت در محصولات شرکت HDL وجود دارد.

همانطور که در بخش های قبل نیز اشاره شد، با توجه به امکان پیاده سازی و ایجاد ارتباط بین محصولات شرکت HDL با اغلب شرکت های فعال در حوزه صنعت ساختمان، HDL توانسته است به عنوان شریک تجاری بسیاری از شرکت های معروف دنیا ارائه خدمات و محصولات نماید. این امر منجر به تولید محصولات مشترک در زمینه هوشمند سازی ساختمان نیز شده است.

 طراحی modular محصولات
تجهیزات برند HDL می توانند مدولار با یکدیگر ادغام و ترکیب گردند. در واقع در یک ساختمان میتوان تنها یکی از سیستم های موجود مثل سیستم روشنایی را اجرا نمود و در صورت تمایل کاربر به گسترش سیستم و استفاده از سیستم سرمایش/گرمایش کافیست تجهیزات کنترل کننده این سیستم را در کنار تجهیزات کنترل کننده سیستم روشنایی خود اضافه نماید. به همین صورت میتواند در خصوص سایر سیستم ها همچون کنترل پرده ، مانیتورینگ مرکزی ، کنترل توسط ریموت ، سیستم امنیتی و … عمل نمود.