سیستم آبیاری هوشمند برای مدیریت بهتر آب:

آبیاری بر روی کیفیت و کمیت محصولات یا سرسبزی گیاهان اثر می‌گذارد که اثر شدیدی بر روی سود و منافع ما دارد.

سیستم آبیاری هوشمند کشاورزان را برای در اختیار داشتن همیشگی آب، برای رفع نیاز محصولات خود توانمند می‌سازد. این موضوع برای دوستداران فضای سبز نیز به همین صورت است.

آب مایه حیات گیاهان است. همچنین منبع گرانبهایی برای استفاده گسترده در صنعت کشاورزی است. اندازه گیری تعادل آب گیاهان، بهترین راه برای تشخیص مقدار و زمان مناسب آبیاری است. تا کنون کشاورزان مجبور بودند برای اندازه‌گیری دستی این مقادیر به باغ‌ها رجوع کنند. اما پرورش دهندگان به این نتیجه رسیده‌اند که این یک روش بسیار نامناسب به و ناکارآمد برای بررسی اطلاعات محیط و هواشناسی است. سیستم آبیاری هوشمند پاسخ موثر برای حل مشکلات پرورش دهندگان و کشاورزان است.
پس زمان آن رسیده که از سیستم آبیاری هوشمند استفاده کرد. همراه ما باشید…

بررسی سنتی ویژگی‌های خاک

ویژگی های سیستم آبیاری هوشمند:

-سرویس و خدمات قابل اعتماد
-بی نیاز از اندازه‌گیری‌های دستی
-مدیریت تمام زمین‌ها و فضاهای سبز در یک نگاه و در قالب گوشی‌های هوشمند و غیره
-نصب سریع و آسان
-امکان به انتشار گذاشتن داده‌ها


چرا به سیستم آبیاری هوشمند نیاز داریم؟

 سیستم آبیاری هوشمند می‌تواند سطح مصرف آب را بهینه‌سازی کند و این عمل از راه پیش‌بینی‌های اطلاعات آب و هوا و رطوبت خاک انجام می‌شود. این راهکار از طریق سنسورهای وایرلس رطوبت که به کنترل های آبیاری هوشمند مرتبط است عملی می‌شود و برای اطلاع از وضعیت زمین و نیاز آن به آب، این اطلاعات را به سیستم ارسال می‌کند.

در کشور آمریکا چیزی در حدود 9 میلیارد گالن آب همه روز برای مصارف خارج از محیط منزل استفاده می‌شود که سهم بزرگی از این میزان، مربوط به مصرف آب برای آبیاری فضای سبز است. حدود ۵۰ درصد از این آب به خاطر آبیاری بیش از حد توسط سیستم‌ها و متدهای آبیاری سنتی ناکارآمد، هدر می‌رود.

تشخصی بهترین زمان برای آبیاری در سیستم آبیاری هوشمند

برای رویارویی با این مشکل بسیار بسیار بزرگ، می‌توان از تکنولوژی آبیاری هوشمند استفاده کرد. به ویژه در شرایط کنونی که بحران آب هرروز شدید و شدید‌تر از قبل می‌شود.
سیستم آبیاری هوشمند، جدول آبیاری منظم و اتوماتیکی را برای نیازهای فضای سبز از پیش مشخص شده، ارائه می‌دهد. این کنترلر ها به طور قابل‌ملاحظه‌ای موجب بهبود کارایی مصرف آب در فضاهای بیرون منزل می‌شود.

کنترلرهای آبیاری هوشمند، هوا، شرایط خاک، تبخیر و میزان مصرف آب گیاه را برای مطابقت با جدول زمانبندی آبیاری با شرایط واقعی در آن زمین مشخص، مانیتور می کند. برای مثال افزایش دمای بیرون یا کاهش میزان بارش باران.
کنترل سیستم آبیاری هوشمند به متغیر ها و ویژگی های زمین، مثل نوع خاک، میزان پاشش آب توسط آب پاش ها توجه ویژه‌ای دارد. بنابراین آپشن‌های بسیار زیادی برای کنترلر های سیستم آبیاری هوشمند وجود دارد.


تفاوت بین سنسورهای مختص ویژگی آب و هوا و سنسورهای مختص رطوبت:

 اساساً 2 نوع کنترل برای آبیاری هوشمند وجود دارد:
سنسور های برپایی وضعیت آب و هوا و سنسورهای رطوبت.البته که انتخاب بهترین راهکار باید متناسب با محل جغرافیایی و محیط فضای سبز شما باشد.
 
کنترلر های بر پایه وضعیت آب و هوا در آبیاری هوشمند:

این کنترل ها evapotranspiration یا ET هستند. ترکیبی از واژه های Evaporation (تبخیر) و Transpiration (تعریق)
اطلاعات آب و هوای ET از ۴ پارامتر استفاده می کند: دما، باد، تابش خورشید و رطوبت
این مناسب‌ترین و دقیق‌ترین راه برای محاسبه آب مورد نیاز فضای سبز است.

کنترلر های دارای سنسور رطوبت خاک در آبیاری هوشمند:

سنسورهای رطوبت خاک از یکی از تکنولوژی‌های اثبات شده برای اندازه‌گیری رطوبت خاک استفاده می‌کنند.
سطح رطوبت خاک، پیرامون ریشه چمن‌ها، درخت‌ها یا درختچه‌ّتوسط سنسورهای تشخیص رطوبت دورسی محاسبه شده و این اطلاعات به کنترلر ها برای اعمال کنترل بر روی شرایط ارسال می‌شود.
مزایای آبیاری هوشمند

راهکارهای آبیاری هوشمند از به هدر رفتن آب و خرج پول بیشتر جلوگیری می کند.
حرفه ای ها در تقابل بین کنترلرهای سیستم آبیاری هوشمند و کنترل های آبیاری سنتی، اعلام کردند که سناریو های گوناگون روش آبیاری هوشمند، آب بسیاری را حفظ و نگهداری می‌کند.
نتایج تحقیقات و مطالعات گوناگون میزان ذخیره آب را ۳۰ تا ۵۰ درصد نشان می‌دهد.
یکی از آزمایش‌های انجام شده توسط اتحادیه آبیاری و مرکز بین‌المللی تکنولوژی‌های آب در کالیفرنیا، نشان داده است که کنترلرهای آبیاری هوشمند چیزی در حدود بالای ۲۰ درصد از مصرف آب را ذخیره می‌کند. پس می‌توان شاهد بازگشت سرمایه در زمانی بسیار کوتاه بود و در عین حال آرامش و کنترل قابل توجهی در آنچه که پیرامون گیاهان ما در حال اتفاق است تجربه کرد.

  

سیستم آبیاری هوشمند:

در راستای ارائه راهکارهای هوشمند در خصوص آبیاری مراتع،‌ فضاهای سبز،‌ باغ‌ها و هرجایی که گیاهی نفس می‌کشد، شرکت ایما با ارائه خدمات و محصولات هوشمند سازی در جهت کنترل شرایط،‌ مانیتور خصوصیات خاک،‌ آب و هوا و رطوبت برای دستیابی به بهترین زمان برای آبیاری به دنبال فراهم کردن آسایش برای گیاه دوستان و فعالان صنعت کشاورزی قدم بر می‌دارد.

ایران چهار فصل ما، ‌با داشتن غنی‌ترین خاک‌ها، برای کاشت محصولات کشاورزی ارزشمند، یا ایجاد فضاهای سبز چشم‌نواز در گوشه گوشه شهرها و استان می‌تواند با در دست گرفتن کنترل در مصرف آب فعالیت‌هایش را در این زمینه‌ها بیش از پیش گسترش دهد تا ایرانی سرسبز و در عین حال بسیار اکونومی را برای آیندگان بسازد.

وقت آن است تا از تکنولوژی برای ایجاد آرامش، ایجاد بهره‌وری،‌کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در منابع به نحو احسن استفاده کرد.